رمان جنگ و صلح اثر لئو تولستوی

رمان جنگ و صلح
رمان جنگ و صلح اثر لئو تولستوی

خلاصه و نقد رمان جنگ و صلح اثر لئو تولستوی

رمان جنگ و صلح اثر لئو تولستوی جنگ و صلح نام رمان مشهور لو تالستوی، نویسنده بزرگ روس است.تالستوی کتاب جنگ و صلح را در سال ۱۸۶۹ میلادی نوشت. این کتاب یکی از بزرگ‌ترین آثار ادبیات روسی و از مهم‌ترین رمان‌های ادبیات جهان به شمار می‌رود. در این رمان طولانی بیش از ۵۸۰ شخصیت با دقت توصیف شده‌اند و یکی از معتبرترین منابع تحقیق و بررسی در تاریخ سیاسی و اجتماعی سده نوزدهم امپراتوری روسیه است و به شرح مقاومت روس‌ها در برابر حملهٔ ارتش فرانسه به رهبری ناپلئون بناپارت می‌پردازد. منتقدان ادبی آن را یکی از بزرگ‌ترین رمان‌های جهان می‌دانند. این رمان، زندگی اجتماعی و سرگذشت پنج خانواده اشرافی روس را در دوران جنگ‌های روسیه و فرانسه در سال‌های ۱۸۰۵ تا ۱۸۱۴ به تصویر می‌کشد.
زمینه نگارش

تالستوی در سال ۱۸۶۳ شروع به نوشتن رمانی با نام دکابریست‌ها نمود. قهرمان این داستان، یک دکابریست بود که به همراه خانواده‌اش به روسیه بازگشته‌بود. تالستوی به گفته خودش، بعد از مدتی دریافت که باید به سال ۱۸۲۵، یعنی دوران اشتباهات و بدبیاری‌های قهرمان داستانش بازگردد. اما قهرمان داستانش در ١۸۲۵ یک فرد بالغ بود و تالستوی به این نتیجه رسید که برای تبیین شخصیتش باید به عقب‌تر باز گردد و راجع به دوران افتخار روسیه در ۱۸۱۲ بنویسد. بنابراین برای بار دوم نوشتن را رها کرد و این بار یکسره درباره این دوران نوشت.
تاریخچه انتشار

این کتاب اولین بار به صورت سریالی در یکی از روزنامه‌های روسیه به نام پیام‌آور طی سال‌های ۱۸۶۵ و ۱۸۶۷ منتشر شد. اما انتشار کامل آن به‌عنوان یک کتاب، در سال ۱۸۶۹ اتفاق افتاد. این نسخه در چهار جلد شامل ۱۵بخش و یک موخره، از بین هفت نگارشی انتخاب شد که همسر تولستوی طی ۴ سال از نوشته‌های او استخراج کرده بود. کتاب جنگ و صلح، پس از انتشار به زبان‌های مختلفی ترجمه شد و به چاپ رسید.

معرفی لئو تولستوی

شخصیت های رمان جنگ و صلح

شخصیت‌های مهم این حماسهٔ بزرگ عبارتند از: شاهزاده آندرِی بالکونسکی، کنت پیر بزوخوف، شاهزاده ناتاشا روستوا، شاهزاده ماریا بالکونسکایا، شاهزاده نیکولا روستوف، دولوخوف، واسکا دنیسف، پرنس واسیلی کوارگین، الن کوارگین، آناتول کوارگین، پتیا رستف، ورا رستف، سونیا رستف، کنت ایلیا رستف، کنتس رستفوا، لیزا بالکونسکایا، نیکولانکیا بالکونسکی. پرنسس آنا دروبت سوکایا.
اقتباس

رمان جنگ و صلح بارها مورد اقتباس قرار گرفت و نمایش‌ها، فیلم‌ها و سریال‌های متعددی با اقتباس از آن ساخته‌شد. مشهورترین آنها مجموعه فیلم جنگ و صلح با کارگردانی سرگئی باندارچوک است که موفق به دریافت جوایز معتبری هم شد.

جملاتی از کتاب جنگ و صلح

کسی در نبرد پیروز است که با عزم جزم و با اطمینان به پیروزی در آن شرکت کرده باشد.

معتقد بود که سرچشمه همه عیبهای آدمی دو چیز است: یکی بیکاری و دیگری اعتقاد به خرافات. و دو فضیلت نیز بیشتر وجود ندارد: یکی کار و دیگری خرد.

هیچ حقیقتی در ذهن دو نفر یکسان جلوه نمی‌کند.

این کتاب پر از نکته ها و جملات آموزنده است که با مطالعه ی آن بهره خواهیم برد. رمان جنگ و صلح چون یک سبک خاص دارد و از لحاظ محتوا نیز پیچیده و طولانی است نیاز به مطالعه ی دقیق و با حوصله می باشد.

در یک کلام عاشق ادبیات. آنقدر نوشته ام که انگشتانم تاول زده است.

Leave a reply:

Your email address will not be published.


Site Footer