پیش‌نیازهای شاعرشدن

برای شاعر شدن
پیش‌نیازهای شاعرشدن

پیش‌نیازهای شاعرشدن

برای استاد شدن در هر فنی باید آموزش دید ،مهارت کسب کرد و و با تمرین و ممارست در آن فن خبره شد.شعر و فن شاعری هم مستثنی از بقیه ی فنون نیست اما بسیار سخت تر. درست است برای شاعر شدن باید ذوق شاعری داشت اما یک سری امور هم هست که باید فرا گرفت و رعایت کرد.پیش‌نیازهای شاعرشدن

پیش‌نیازهای شاعرشدن:

۱. کلمات را بشناسد. یعنی معنی آن‌ها را بداند، ترکیب‌های درست و نادرست را بلد باشد.

۲. انواع تشبیه و استعاره و مَجاز و کنایه را یاد بگیرد و تشبیهات و استعاره‌های صحیح را به کار ببرد. از تشبیه‌های ضعیف و استعاره‌های سست یا غلط بپرهیزد.

۳. از ضرب‌المثل‌های سرزمین‌ش کمابیش مطّلع باشد و کمی از علوم مختلف بداند؛ علومی مثل تاریخ، سیاست، اقتصاد، نجوم و ستاره‌شناسی، هنر، شطرنج، آداب و رسوم اقوام کشورش، احوال جهان و … . شاید وقتی نیاز شد درباره موضوعی ترانه یا شعری بگوید، و در آن‌شرایط بتواند از ترکیبات و تشبیهات و استعارات و اصطلاحات درستِ آن حوزه استفاده کند.

۴. قبل از شاعری و ترانه‌سرایی، وزن و عَروض بخواند و یادبگیرد و در آن ماهر بشود.

۵. اشعار و ترانه‌های شاعران گذشته و حال را بخواند؛ مثلاً سعدی بخواند، حافظ بخواند، اشعار مرحوم قیصر امین‌پور را ببیند، ترانه‌های خوب خواننده‌های مطرح را بشنود و بررسی کند، و بهتر است که حداقل چندصد بیت(قدیمی‌ها می‌گفتند بیست یا سی‌هزار بیت) حفظ کند؛ که در وقت سرایش، به کمک سراینده خواهند آمد و چنان این عطرهای خوشبو با هم تلفیق می‌شوند که نمی‌توان فهمید از کدام دیار آمده و به‌شدت به روان‌بودن کلام شاعر و ترانه‌سرا کمک خواهند کرد و آن‌وقت است که نتیجه‌اش مشخص می‌شود.

منبع: المعجم فی معاییر اشعار عجم

اشعار خارجی زیبا و خواندنی
پیش بینی وقایع و کنار آمدن با نگرانی ها
دو داستان کوتاه و خواندنی

در یک کلام عاشق ادبیات. آنقدر نوشته ام که انگشتانم تاول زده است.

Leave a reply:

Your email address will not be published.


Site Footer